Pradžia Miego sutrikimai Miego testai Gydymas Miego tyrimų laboratorija Konsultacijos Kontaktai

Miego sutrikimai

Trečdalį mūsų gyvenimo praleidžiame miegodami, būsenoje, kuri yra kritiškai svarbi fizinei, psichinei ir emocinei gerovei. Kai miego struktūra sutrikdoma, individai nebegali efektyviai funkcionuoti. Miegas yra esminis gyvenimo poreikis, toks pat svarbus žmogaus gyvybės palaikymui, kaip oras, maistas ir vanduo. Kai mes miegame gerai, mes prabundame žvalūs ir pasiruošę pasitikti dieną. Kai tai nepavyksta, nukenčia visi gyvenimo aspektai. Šiandien maždaug pusė pasaulio gyventojų rizikuoja susidurti ar susiduria su kokiomis nors miego problemomis. Kai asmuo paveikiamas vieno iš daugiau nei 90 miego sutrikimų, dėl to gali būti rimtos fizinės ir psichologinės pasekmės. Be to, miego sutrikimai smarkiai sustiprina kitų ligų poveikį.

Moksliniai įrodymai rodo, kad daug žmonių pasaulyje kenčia nuo miego trūkumo ir, to pasėkoje, yra pavojingai mieguisti dieną. Per praeitą amžių vidutinis bendras miego laikas nakties metu sumažėjo daugiau nei 20 procentų. Paplitus pamaininiam darbui, tolimiems skrydžiams reaktyviniais lėktuvais ir kitiems šiuolaikiniams miego trikdžiams, problemos smarkiai padidėjo, kas pablogino gyvenimo kokybę ir kelia pavojų visuomenės saugumui dėl eismo ir pramonėje įvykstančių nelaimingų atsitikimų.

Bet kuriuo metu iki 50 procentų suaugusiųjų kenčia nuo vieno ar daugiau miego sutrikimų - 13 procentų šių problemų yra sunkios ir gali pakenkti sveikatai. Tarp šių sutrikimų yra problemos užmigti ir miegoti neprabundant, būti žvaliu ir prisitaikyti prie pastovaus miego/budrumo rėžimo. Dažnai nemiga yra kombinuotų simptomų rezultatas. Be to, specifiniai miego sutrikimai patys būna pakankamai reikšmingi ir kai kurie potencialiai gali sukelti mirtį. Pavyzdžiui, narkolepsija paveikia tiek pat individų, kaip išsėtinė sklerozė ar Parkinsono liga. Staigios kūdikių mirties sindromas, širdies priepuoliai, paauglių augimo sutrikimai, suaugusiųjų imuninės sistemos aktyvumo sutrikimai ir daug kitu medicininių problemų dėl nepakankamo ar sutrikusio miego paveikia milijonus individų. Deja, dauguma tų, kurie kenčia dėl miego problemų, neaptaria savo miego problemų su gydytoju, slaugytoju ar kitu sveikatos priežiūros darbuotojų.

Miego sutrikimai sukelia pasekmes ir transportavimo saugumui. Dvidešimt procentų visų vairuotojų mažiausiai vieną kartą užmigo prie vairo. Tikriausiai dažniausiai minima masinių transporto nelaimių priežastis yra nuovargis, kuris yra netoli trečdalio visų vairuotojo mirtį sukėlusių didelių sunkvežimių autokatastrofų priežastis. Apie 50 procentų mirtį sukėlusių autokatastrofų yra sukeliamos mieguistų vairuotojų. Per metus su miegu susije nelaimingi atsitikimai vien transporte nusineša tūkstančius gyvybių, sukelia šimtus tūkstančių sužalojimų ir kainuoja milijardus, jeigu vertinsime sveikatos priežiūros išlaidas, mirtis, prarastą darbingumą ir nuosavybės sugadinimą. Daugybė kitų pasekmių, nuo pamaininio darbo iki tolimų skrydžių sukeltų miego sutrikimų yra esminė blogos sveikatos ir ekonominių nuostolių priežastis.